علامه طبرسی کیست ؟

علامه طَبْرِسی
علّامه بزرگوار امین الاسلام، ابوعلی فضل بن حسن طَبْرِسی از جمله اندیشمندان نادری است که هرچند در دانشهای رایج عصر خویش خبره بود، منزلت او در تفسیر، تمام ابعاد و جوانب علمی‏اش را تحت شعاع قرار داده، وی را به مثابه مفسّری سترگ در دنیای دانش و معرفت معرفی کرد. در این نوشتار بر آنیم که به گوشه‏هایی از زندگی هفتاد و نه (یا هشتاد) ساله این مفسّر قرآن و پیشوای مفسران بپردازیم.

 

ولادت‏
او به سال ۴۶۸ (یا۴۶۹ ق) دیده به جهان گشود و حسن بن فضل طبرسی پدر آن عزیز، او را «فضل» نامید. اصل و منشأ «فضل بن‏ حسن» طبرسی «تفرش» بوده و به همین سبب به «طَبْرسی» معروف و مشهور گشته است؛ هرچند دلیلی بر ولادت یا اقامت او در آن دیار علم خیز در دست نیست. در مقابل، گروهی از شرح حال نویسان، طبرسی را اهل طبرستان مازندرانامروزدانسته‏اند، لیکن وجود دلایلی روشن بر یکی بودن طبرس و تفرش آن ادعاها را مخدوش می‏سازد؛ که می‏توان به‏ برخی از آنها اشاره کرد: بیهقی (معروف به ابن فندق) که از معاصران طبرسی است در بیان شرح حال او می‏گوید «طبرس منزلی است میان قاشان (کاشان) و اصفهان. اصل ایشان از آن بقعت بوده است.» همچنین یعقوبی و علامه مجلسی، طبرسی را معرّب تفرشی و منسوب به تفرش از توابع قم می‏دانسته‏اند. این ناحیه نخست از توابع قم بوده و امروزه از شهرهای استان مرکزی به شمار می‏رود. این شهر به دلیل نزدیکی‏اش به قم، در آغاز ورود اسلام، مذهب تشیع را پذیرفت.

 

تحصیل‏
فضل بن حسن دوران کودکی و تحصیل خود را در جوار بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) گذراند و پس از چند سال حضور در مکتب، و فراگیری خواندن و نوشتن و یادگیری قرائت قرآن، خود را به منظور تحصیل علوم اسلامی و شرکت در جلسه درس بزرگان دین آماده ساخت. او در فراگیری علومی چون ادبیات عرب، قرائت، تفسیر، حدیث، فقه، اصول و کلام فوق‏العاده تلاش کرد، بدان حد که در هریک از آن رشته‏ها صاحبنظر گردید. با وجودی که در مدارس آن عصر، علومی چون حساب، جبر و مقابله رایج نبود و کسی برای فراگیری آن رغبت نمی‏ورزید، او به سوی آن علوم شتافت و از صاحبنظران آن فن به شمار می‏آمد. اساتیدِ امین‏الدین طبرسی که نقش مهمی در بارور کردن شخصیت علمی و معنوی او داشتند از این قرارند: ابوعلی طوسی (فرزندشیخ طوسی)، جعفر بن محمددوریستی، عبدالجبار مقری نیشابوری، امام موفق‏الدین حسین واعظ بکرآبادی جرجانی، سید محمد قصبی جرجانی، عبداللَّه قشیری، ابوالحسن عبیداللَّه محمد بیهقی، سید مهدی حسینی قاینی، شمس الاسلام حسن بن بابویه قمی رازی، موفق عارف نوقانی و تاج القراء کرمانی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 6 =